Legújabb tartalom
- Két Molnár-darab is érkezik a Balaton partjára – A Centrál Színház nyári vendégjátéka Szigligeten
- BTS szívhez szóló üzenetekkel ünnepelte az ARMY születésnapját
- Online nézhető a legendás Macskajáték
- V, Park Bo Gum és Suzy elbűvölő közös fotói a párizsi CELINE bemutatóról
- 14. Hottói Bábparádé: mesék, játékok és bábelőadások egész napra
- HYBE nagyszabású globális meghallgatást hirdet: a következő BTS vagy SEVENTEEN tagjait keresiK
- NCT Dream és TXT meglepetéskoncerttel indítják az Mnet új műsorát
- Fiatal művészek hat országból – Nemzetközi Színházi Műhely indult SopronbaN
- Megrendítő veszteség: 23 évesen elhunyt az F.ABLE egykori tagja, Jaehyun
- Jannabi első szóló KSPO Dome-koncertje: az „All the Youths 2125” nagyszabású fináléja
Kulcsszavak
Két Molnár-darab is érkezik a Balaton partjára – A Centrál Színház nyári vendégjátéka Szigligeten

Két Molnár-darab is érkezik a Balaton partjára – A Centrál Színház nyári vendégjátéka Szigligeten
A Centrál Színház idén nyáron igazi színházi csemegével készül: két Molnár Ferenc-klasszikust is bemutatnak a festői Szigliget Várudvarban. A Játék a kastélyban és A testőr előadásokban olyan népszerű színészek lépnek színpadra, mint Alföldi Róbert, László Zsolt, Balla Eszter, Schmied Zoltán vagy Balsai Móni. A Balaton-parti esték így nemcsak romantikát, hanem sziporkázó humort és igényes szórakozást is ígérnek.
Középkori maszkkal védekeztek az idei Ünnepi Könyvhét egyik bemutatóján

Csőrös maszkot, az úgynevezett pestisdoktor álarcot viselve mutatták be ’A gondolkodás forradalma’ című könyvet az idei Ünnepi Könyvhét rendezvénysorozat keretében. A koronavírus miatt megváltozott körülmények közt megrendezett eseményen Kiss Róbert Richard újságíró és Mosóczi András szerző nem véletlenül döntöttek úgy, hogy a középkor nagy pestisjárványai idején használatos maszkkal védekeznek.
Néhány napja hivatalosan is bemutatásra került ’A gondolkodás forradalma’ című könyv a Könyvhét részeként, a Csodák Palotája Öveges termében. A koronavírus miatt rendhagyó módon online közvetített könyvbemutatón Kiss Róbert Richard Prima Primissima díjas újságíró beszélgetett a könyv szerzőjével, Magyarország egyik legnépszerűbb matematika tanárával, Mosóczi Andrással.
A főszereplők és a vendégek is csőrös maszkokat, úgynevezett pestisdoktor álarcot viseltek. A mai kor embereinek ezek a madárszerű megjelenést kölcsönző maszkok leginkább a velencei karneválokról lehetnek ismerősek, azonban nem véletlenül ezeket választották a szervezők a vírus elleni védekezésre.
„A középkor nagy pestisjárványai idején az orvosok jelentős része elmenekült arról a településről, ahol terjedni kezdett a kór. A bátrabbak, például Velence több orvosa ehhez hasonló csőrös álarcban, nagy lebernyegben, hosszú bottal vizsgálta a betegeket. A cél az volt, hogy a távolságtartással a doktorok ne fertőződjenek meg. A csőrbe még gyógyfüveket is raktak, hogy azok is szűrjék a levegőt, hátha így túlélhetik a járványt akkor is, ha közben gyógyítanak - vagy legalábbis megpróbálják. Praktikuma még, hogy a csőr nagysága miatt jobban lehet benne levegőt venni, mint egy sima maszkban” – mondta Kiss Róbert Richard.
A könyvbemutatón tehát maximális elővigyázatosság mellett zajlott a szerzővel folytatott beszélgetés, amelyet a CsoPa munkatársai által végzett látványos kísérletek követtek. Mindez harmonizál a Typotex kiadó által gondozott könyv szellemiségével, hiszen célja, hogy izgalmas történetekkel, és a laikusok számára is követhetően mutatja be, hogyan szövi át a matematika egész életünket.
“A matematika egyidős az emberiséggel, és története szétválaszthatatlanul összefonódott az emberiség sorsának fonalával” - írja Mosóczi András szerző. Ez nem is túlzás, hiszen a sumerok matematikai agyagtáblái idősebbek Mózes kőtábláinál, a rajta szereplő trigonometrikus kifejezések pedig hamarabb hirdették a matematika törvényeit, mint Isten törvényeit a Tízparancsolat.
De vajon hogyan jutott eszébe először az embereknek a matematikával bajlódni? Egyáltalán, mi hívta életre ezt a tudományt már akkor, amikor az űrutazás helyett még a kerék számított új technológiának? Persze, ne higgyük, hogy mindenki eljutott eddig: a könyvből kiderül, még ma is él olyan nép a földön, akik a kezük ujjait sem tudják megszámolni…