Legújabb tartalom
- Túl szigorú beléptetés a DAY6 koncerten
- Szabó Gyula: a magyar színjátszás felejthetetlen hangja és arca
- Pusztító özönvíz Dél-Kjongszang tartományban
- Új évaddal tér vissza a legendás Magyar Népmesék sorozat
- Rowoon katonai bevonulása elhalasztásra került
- Két Molnár-darab is érkezik a Balaton partjára – A Centrál Színház nyári vendégjátéka Szigligeten
- BTS szívhez szóló üzenetekkel ünnepelte az ARMY születésnapját
- Online nézhető a legendás Macskajáték
- V, Park Bo Gum és Suzy elbűvölő közös fotói a párizsi CELINE bemutatóról
- 14. Hottói Bábparádé: mesék, játékok és bábelőadások egész napra
Kulcsszavak
Túl szigorú beléptetés a DAY6 koncerten

Túl szigorú beléptetés a DAY6 koncerten
A DAY6 rajongói találkozója a tízéves jubileum ünneplése helyett adatkezelési botránnyá fajult. Több rajongó számolt be túlzottan szigorú beléptetésről és személyes adatok megosztására kényszerítő gyakorlatokról, amelyek miatt a JYP Entertainment hivatalos bocsánatkérést adott ki és vizsgálatot ígért.
Szabó Gyula: a magyar színjátszás felejthetetlen hangja és arca

Szabó Gyula a magyar színpad és film legendás alakja, aki több mint hat évtizedes pályafutásával mélyen beírta nevét a hazai művészettörténetbe. A Nemzet Színésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas, érdemes és kiváló művész 1930. július 15-én született Kunszentmártonban. Egy kis tanyáról indult, és bár gyermekkorában még papnak készült szülei vallásossága miatt, a család anyagi nehézségei végül más irányba terelték. Gyári munkásként fedezte fel a színjátszás örömét, amely aztán egész életét meghatározta. 1950 és 1954 között a Színház- és Filmművészeti Főiskola hallgatója volt, ahol olyan későbbi nagy nevekkel járt egy osztályba, mint Domján Edit, Avar István, Kaló Flórián vagy Gelley Kornél. Már pályakezdőként is figyelemre méltó tehetséget mutatott, amelyet később számtalan színházban kamatoztatott: dolgozott a Petőfi Színházban, a Jókai Színházban, a Thália Színházban, az Arizona Színházban, a Művész Színházban, valamint a székesfehérvári Vörösmarty Színházban. 1979-től a Színművészetin tanított, ahol egyetemi docensként nemzedékeknek adta tovább tudását. Szabó Gyula 1953-ban kezdte filmes karrierjét, de az országos népszerűséget a televízió hozta meg számára. Legikonikusabb szerepe Buga Jakab volt az 1963-ban bemutatott A Tenkes kapitánya című sorozatban, majd annak 1965-ös mozifilm-változatában. Hűséges társa, Eke Máté (Zenthe Ferenc) mellett a nézők szívébe zárta. Egy későbbi interjúban mesélték róla, hogy még évtizedekkel a sorozat után is előfordult: ha átkísért valakit az úton, az idős néni csak álmélkodott – „A Buga Jakab segített nekem!” Szabó Gyula később a Robog az úthenger című tévéfilm-sorozatban is emlékezetes alakítást nyújtott, ahol Józsi szerepében talán még nagyobb szeretetet váltott ki a közönségből.
Szabó Gyula hangját szinte minden magyar ember felismeri:
- ő volt Columbo felügyelő (Peter Falk) magyar hangja,
- a Magyar népmesék mesemondója,
- Dr. Bubó, Frakk, Vuk apja,
- sőt a Dallas című sorozatban is ő kölcsönözte hangját Clayton Farlow-nak.
Narrációival, szinkronszerepeivel generációk gyermekkorát határozta meg.
Szabó Gyula életének utolsó éveiben egészségügyi problémákkal küzdött: 2008-ban kisebb agyvérzést kapott, 2009-ben agyhártyagyulladással kezelték. Bár felépült, 2014. április 4-én elhunyt. A Farkasréti temető színészparcellájában helyezték örök nyugalomra.
Szabó Gyula személyében a magyar színház- és filmművészet egyik legjellegzetesebb hangját és egyik legközvetlenebb, legszerethetőbb színészét veszítette el. Bár nagy drámai szerepeket ritkábban kapott, népi hősei, szinkronmunkái és legendás tévészerepei örökre beégtek a közönség emlékezetébe. Az ő hangján mesélnek a magyar népmesék, és az ő alakításain keresztül él tovább a klasszikus magyar színjátszás egy szelete.