Legújabb tartalom
- Gustav Klimt, ahogy még sosem láttad – Immerszív kiállítás a Lumiere Hallban
- Édességünnep a város szívében – Édes Napok a Bazilika lábánál
- Kortárs kaland a város szívében – Galériák Éjszakája 2025
- Növényevő – A könyv, ami megmutatja, mit jelent nemet mondani
- P1Harmony visszatér akciófigúrák és új zene a „DUH!” mini albummal
- A K-pop „bias” titka: Ki a te kedvenced?
- Baekhyun visszatér! Májusban érkezik az „Essence of Reverie” mini album
- Már előrendelhető: a Lelkek őrzője, ahol a gyilkos a múltban bujkál
- Arendelle megérkezett: varázs, zene és hópelyhek a Madách Színházban!
- Lelkesítő gondolatok a kedvenc idoljaidtól
Kulcsszavak
Gustav Klimt, ahogy még sosem láttad – Immerszív kiállítás a Lumiere Hallban

Gustav Klimt, ahogy még sosem láttad – Immerszív kiállítás a Lumiere Hallban
Képzeld el, hogy nem csak nézed Gustav Klimt ikonikus festményeit, hanem szó szerint belépsz a világukba. 2025-ben Budapesten egy igazán különleges kiállítás vár: immerszív élmény, amely a szecesszió mesterének művészetét egy teljesen új dimenzióban mutatja be – 360 fokos vetítéssel, virtuális valósággal és interaktív alkotásokkal.
A magyar tudomány ünnepe - idén online közvetítik az előadásokat

A magyar tudomány ünnepe alkalmából ebben az évben is számos ismeretterjesztő előadással várják a közönséget a szervezők november 3. és 30. között. A rendezvénysorozat idén az online térbe költözik, az előadásokat élőben közvetítik a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) YouTube-csatornáján.
Hogyan segítik a Mars kutatásának módszerei a Földön kívüli élet keresését? Mikorra lesz vakcina és gyógyszer a koronavírus ellen? Megelőzhetők-e a járványok matematikai modellek segítségével? - egyebek mellett ezekre a kérdésekre is választ kaphat, aki követi a rendezvénysorozat előadásait a képernyő előtt.
Kosztolányi György orvos, genetikus november 3-ai nyitóelőadásában azt a kérdést járja körbe, hogyan segíti a tudomány a világjárvány okozta társadalmi sokk kezelését, valamint elkerülhető-e, hogy a járvány térdre kényszerítse a gazdasági, pénzügyi, egészségügyi, szociális, kulturális, közlekedési, turisztikai, oktatási szférákat.
Szintén a Covid-19-járványhoz kapcsolódik Jakab Ferenc virológus előadása, aki elmondja, hogy hol tart pontosan a vakcina- és gyógyszerfejlesztés, mely projektek a legígéretesebbek. Keserű György Miklós gyógyszerkutató vegyész pedig egy hazai fejlesztésű gyógyszerrel kapcsolatos kutatás eredményeiről számol be a rendezvényen.
Falus András immunológus, Buzás Edit immunológus, Moldvay Judit tüdőgyógyász és Sarkadi Balázs orvos, biokémikus ugyancsak a világjárvány jelenségeivel foglalkoznak a témában szervezett kerekasztal-beszélgetésen.
Meskó Bertalan orvosi jövőkutató pedig arról tart előadást, hogy a hatalmas adatmennyiséggel "dolgozó" mesterséges intelligencia hogyan segítheti a szakmai döntéshozatalt az egészségügyben.
A rendezvénysorozat során Vokó Zoltán orvos, epidemiológus a magyarországi magas halandóság problémájának megoldásához vezető útról, a modern népegészségügy jellemzőiről tart előadást.
A digitális oktatás témáját járja körbe Csapó Benő neveléstudományi kutató, aki előadásában az infokommunikációs technológiák által nyújtott lehetőségeket mutatja be az oktatás szemszögéből.
Kereszturi Ákos planetológus tudománynépszerűsítő előadásában arra keresi a választ, hogy a Mars űrszondás kutatása hogyan segítette és segíti a Földön kívüli élet keresésének stratégiáját, irányait.
A rendezvényen a számítógépes nyelvészet eredményeiről számol be Kornai András matematikai nyelvész Újabb fejlemények a szójelentés matematikájában címmel.
A kiemelt előadások között Röst Gergely matematikus konkrét példákon keresztül mutatja be, miként is segít a matematika a 21. század problémáinak megoldásában. A hálózattudomány is a matematika eszköztárát használja fel a társas érintkezési, mobilitási és szociális kapcsolatok mintázatainak vizsgálatához, ami alapvető a modern, adatalapú hálózati modellek megalkotásához.
Karsai Márton hálózatkutató az ilyen modellek hatékonyságát mutatja be a fertőzések terjedésének előrejelzéséhez. Mag Kornélia statisztikus pedig arról beszél, hogyan teszi a gépi tanulás hatékonyabbá az adatok előállításának folyamatát a valóságot számszerűen leíró statisztika területén.
A rendezvénysorozat teljes programja az mta.hu oldalon érhető el.
(MTI)